بنزین بدون سرب با اکتان 95

محلول دو منظوره پتروتکس شست شو دهنده سیستم سوخت رسانی و انژکتور + اکتان بوستر (مخصوص اضافه کردن در باک)
محلول دو منظوره پتروتکس شست شو دهنده سیستم سوخت رسانی و انژکتور + اکتان بوستر (مخصوص اضافه کردن در باک)

با عرض سلام و ادب به شما بازدید کننده محترم از سایت پتروتکس. آیا شما یکی از چند ده میلیون افرادی که دوستدار سلامتی و طبیعت هستند می باشید؟ مهندسین و دانشمندان ما در مجموعه اروندشیمی هم مثل تمامی دوستداران سلامتی و طبیعت در تلاش برای ارائه با کیفیت ترین محصول در کنار محصولی هایی هستند که از نظر بهداشت و محیط زیست نیز در بهترین حالت خود هستند.

بنزین بدون سرب با اکتان 95
بنزین بدون سرب با اکتان 95

بنزین بدون سرب با اکتان 95 چیست

بنزین بدون سرب 95 ترکیبی خاص از بنزین است که برای بالا آوردن اکتان و عملکرد بدون ضربه در اتومبیل هایی که نیاز به اکتان بالا دارند طراحی شده است.
بنزین بدون سرب 95 به صورت عالی ترکیب شده است تا به راحتی به اتومبیل ها کمک کند. به دلیل محتوای پر انرژی، به طور بالقوه باعث کاهش مصرف سوخت در تمام طول سال می شود.
بسیاری از خودروهای وارداتی و به ویژه آنهایی که دارای توربوشارژ هستند، به خوبی به بنزین بدون سرب 95 پاسخ می دهند. این اتومبیل های با کارایی بالا اغلب برای سوخت اکتان بالا طراحی شده اند و هنگام استفاده از بنزین معمولی از سنسورها برای عقب انداختن احتراق استفاده می کنند. این به ماشین کمک می کند تا کار کند، اما می تواند بر قدرت موتور تأثیر بگذارد. بنزین بدون سرب 95 خودروها را قادر می سازد تا با حداکثر بازده کار کنند.

چرا سرب را از بنزین حذف کردن؟

سال‌ها بود بشر برای افزایش کیفیت بنزین، یک ماده سرب‌دار به آن اضافه می‌کرد. این ماده «تترااتیل سرب» (CH٣CH٢)٤Pb)) نام دارد. ویژگی این ماده آن است که باعث بهسوزی بنزین می‌شود. در حقیقت موتور خودروهایی که از بنزینی بدون تترااتیل سرب استفاده می‌کردند، هنگام کار لرزش داشت و صدایی شبیه تق ‌تق تولید می‌کرد، اما افزودن این ماده صدای تق‌تق را از بین می‌برد؛ به‌همین‌ دلیل به این ماده ضد تق ‌تق یا ضد کوبش هم می ‌گویند.
دلیل اصلی کوبش بنزین بدون سرب این است که بنزین یک ماده خالص نیست؛ بلکه مخلوطی از هیدروکربن‌ها با فرمول شیمیایی تقریبا مشابه است. وقتی بنزین وارد موتور خودروها می ‌شود، همه اجزای این مخلوط در آنِ واحد محترق نمی‌ شوند، بلکه در زمان ‌های متفاوتی منفجر می ‌شوند؛ در نتیجه موتور می ‌لرزد و صدای تق ‌تق دارد.
برای ارزیابی کیفیت بنزین‌ ها از معیاری به ‌نام عدد اکتان استفاده می‌ کنند. در این روش به بنزینی که کیفیت نازلی داشته باشد، عدد صفر و به بنزینی که کیفیت مطلوبی داشته باشد، عدد صد اختصاص می ‌دهند. کیفیت بقیه بنزین ‌ها را نیز با مقایسه این دو عدد معین می ‌کنند. در دهه ١٩٢٠، دانشمندان دریافتند افزودن ترکیبات سرب‌دار به بنزین باعث می‌ شود چند واحد به عدد اکتان بنزین اضافه شود؛ یعنی کیفیت بنزین بالاتر رود؛ اما در میانه دهه ١٩٧٥ میلادی، مشخص شد این ماده برای سلامت انسان زیان‌آور است؛ البته در ایالات متحده، از دهه ١٩٢٠، استانداردهایی وجود داشت که استفاده از بنزین سرب‌دار را محدود می ‌کرد. با این‌ حال، اولین‌ بار در سال‌ ١٩٧٣، قوانین مربوط به ممنوعیت استفاده از سرب در بنزین اجرا شد. از یکم ژانویه سال ‌١٩٩٦، سازمان هوای پاک، فروش سوخت سرب‌دار مورد استفاده وسایل نقلیه جاده‌ ای را ممنوع کرد؛ البته ممکن است استفاده از بنزین سرب‌دار در برخی مناطق جهان، همچنان ادامه داشته باشد(مثل ایران).اثرات سرب

سرب، فلزی سمی است که به پیوندهای عصبی آسیب می ‌رساند (به‌ویژه در کودکان) و موجب بیماری‌های خونی و مغزی می‌ شود. تماس طولانی با این فلز یا نمک‌ های آن می‌ تواند باعث بیماری ‌های کلیوی و دردهای شکمی شود. در انسان، بیشترِ سرب وارد شده به بدن، در استخوان‌ ها جمع می ‌شود. این عنصر همچنین از سنتز هموگلوبین در سلول‌ ها جلوگیری می ‌کند. بررسی‌ های مختلف نشان می ‌دهند افزایش سرب از مصونیت بدن می‌ كاهد و در فعالیت بسیاری از آنزیم‌ها دخالت می ‌كند.
از جمله بیماری‌ های ناشی از قرارگیری در معرض سرب می ‌توان به نابینایی، كم ‌خونی (از راه جانشین ‌شدن سرب به ‌جای آهن)، كمبود كلسیم (از راه جمع ‌شدن سرب در استخوان ‌ها)، فشارخون، یبوست و اسکیزوفرنی اشاره کرد. علاوه ‌بر ‌این مقدار زیاد سرب ممکن است باعث سقط جنین در زنان باردار شود.
تغییر شكل ستون فقرات، اختلال در سیستم عصبی (به ‌ویژه در کودکان)، اختلال در کار خون و مغز، از‌دست‌ رفتن حس جهت ‌یابی، بی ‌خوابی، ناراحتی ‌های معده و مسمومیت، افزایش فشارخون، دردهای عصبی، دردهای عضلانی، كاهش وزن و سرگیجه نیز از علائم و نشانه‌ های آلودگی به سرب است. با توجه به آثار زیان‌ آور سرب بود که از دهه ١٩٨٠، استفاده از این ماده در بنزین کم شد. اکنون بیشترِ کشورها، تولید سوخت سرب ‌دار را متوقف کرده‌ اند و افزودنی ‌های مختلف را جانشین ترکیب‌ های سرب‌ دار کرده ‌اند.

بنزین بدون سرب با اکتان 95
بنزین بدون سرب با اکتان 95

سایر محصولات پتروتکس


سایر محصولات تولید شده توسط پتروتکس محصول مشترک ایران و آلمان


انواع اکتان بوستر، مکمل بنزین و انژکتور شور با تکنولوژی نانو


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *