بلاگ

حقیقت تلخ درباره اینکه هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض روغن خود دارید

 

تعویض روغن تنها یکی از مشکلات جزئی مالکیت خودرو است، اما برای سالم نگه داشتن خودروی شما بسیار مهم است. البته اگر روغن خود را به موقع و با محصولات مناسب تعویض نکنید، می تواند گارانتی خودرو شما را باطل کند.با این حال، اکنون کارشناسان خودرو می گویند که فاصله استاندارد تعویض روغن هر سه ماه – یا هر 3000 مایل (4828 کیلومتر) است -این یک خبر قدیمی است و اکثر خودروها می توانند قبل از نیاز به تعویض روغن کمی بیشتر حرکت کنند. اگر روغن خود را بیشتر از حد لازم تعویض می کنید، به خودروی شما کمکی نمی کند. ضرری هم ندارد، اما پول، زمان و منابع را هدر می دهید.همچنین به خاطر داشته باشید که دور ریختن روغنی که هنوز قابل استفاده است به محیط زیست فشار وارد می کند.چهار بازه اصلی “توصیه شده” برای تعویض روغن بر اساس فاکتورهای خاص شما و خودروی شما وجود دارد:

    هر 1000 مایل (1609 کیلومتر) یا هر شش ماه

    هر 3000 مایل (4828 کیلومتر)

    هر 5000 تا 7500 مایل (8046 تا 12070 کیلومتر)

    هر 10000 تا 15000 مایل یا هر شش ماه (16093 تا 24140 کیلومتر)

بیایید نگاهی به شرایط هر کدام بیاندازیم.

 

هر 1000 مایل تغییر کنید

اولاً، اگر برخی از کارشناسان می گویند که 3000 مایل بسیار زیاد است، چرا همان کارشناسان فواصل هر 1000 مایل را توصیه می کنند؟ همه چیز به عادت های رانندگی شما بستگی دارد. اگر روال رانندگی شما بیشتر از سفرهای 10 مایلی (16 کیلومتری) یا کمتر است، باید به دو دلیل بیشتر از هر 3000 مایل روغن خود را تعویض کنید:

1: اگر با سرعت‌های بالا و ثابت سفرهای طولانی انجام نمی‌دهید (مانند یک بزرگراه)، موتور شما آنقدر داغ نمی‌شود که تراکم انباشته شده در سیستم را از بین ببرد. این می تواند باعث شود روغن سریعتر تجزیه شود.

2: بیشتر ساییدگی و ساییدگی موتور ماشین شما زمانی اتفاق می افتد که شما ماشین خود را روشن می کنید، و اگر خیلی زیاد رانندگی نمی کنید، بیشتر رانندگی شما از نوعی است که برای موتور شما بسیار سخت است. تعویض مکرر روغن به کاهش آسیب کمک می کند. به طور خلاصه، اگر با ماشین خود به ندرت رانندگی می کنید – مانند مسافت پیموده شده کمتر از فاصله زمانی سرویس توصیه شده خود – همچنان باید سالی دو بار روغن خود را تعویض کنید زیرا روغن به مرور زمان تحلیل می رود.

بیشتر تغییر دهید

برخی از کارشناسان خودرو پیشنهاد می کنند که فاصله 3000 مایلی واقعاً به نفع مغازه هایی است که روغن تعویض می کنند، زیرا هر چه بیشتر وارد شوید، درآمد آنها بیشتر می شود. با این حال، اگر خودروی مدل قدیمی دارید که توصیه می کند روغن را هر 3000 مایل تعویض کنید، احتمالاً بهتر است به آن پایبند باشید.Scientific American برای فواصل طولانی‌تر، به‌ویژه هر 5000 تا 7500 مایل (8046 تا 12070 کیلومتر)، بر اساس این واقعیت که این فواصل همان چیزی است که در کتابچه راهنمای بیشتر مالکان خودرو توصیه می‌شود، استفاده می‌کند.

اگر سازنده خودروی شما روغن مصنوعی را توصیه می کند، یا اگر تصمیم به تعویض روغن دارید، می توانید بین تعویض روغن تا 10000 مایل یا بیشتر فاصله داشته باشید. اگرچه روغن مصنوعی بسیار گرانتر از روغن معمولی است، اما مزایای بیشتری دارد. عملکرد بهتری نسبت به روغن معمولی دارد (نوار کناری زیر را ببینید) و برای محیط زیست بهتر است.با این حال، نظر متفاوت است که آیا ارتقا ارزش آن را دارد یا خیر. در حالی که برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند این کار را در اکثر شرایط انجام دهید، Consumer Reports در سال 2017 گفت که به طور کلی، اگر خودروی شما به آن نیاز ندارد، نباید به مصنوعی روی بیاورید.

اگر بارهای سنگین را به طور مکرر یدک می کشید، روغن مصنوعی می تواند به کاهش فشار اضافی روی موتور خودروی شما کمک کند. اگر مدلی دارید که مستعد مشکلات لجن است (یعنی زمانی که موتور شما با باقیمانده روغن تخریب شده مسدود می شود)، روغن مصنوعی می تواند به کاهش این مشکلات و افزایش عمر موتور شما کمک کند. فاصله بین 5000 تا 7500 مایل به طور فزاینده ای رایج می شود، اگرچه برخی از سازندگان توصیه می کنند که سبک رانندگی و عادات خود را نیز در نظر بگیرید.

برای مثال، اگر ماشین شما نسبتاً نو است و معمولاً 20 دقیقه یا بیشتر رانندگی می‌کنید و به سرعت نسبتاً ثابتی دست می‌یابید (برخلاف ترافیک توقف و حرکت در کل رانندگی)، شما کاندیدای اصلی برای افزایش زمان بین تعویض روغن هستید. با این حال، اگر خودروی شما قدیمی‌تر است، بهتر است برنامه تعمیر و نگهداری توصیه شده سازنده را رعایت کنید.

 

 

 

معنی آن چراغ های داشبورد چیست؟

بهتر است مایل هایی را که بین تعویض روغن می گذرانید پیگیری کنید، اگرچه خودروهای مدل جدیدتر این کار را با نشانگر داشبورد آسان تر می کنند که به شما می گوید زمان رفتن به مغازه فرا رسیده است. این سیستم‌ها مسافت پیموده شده شما را ردیابی می‌کنند و همچنین از داده‌های رانندگی شما استفاده می‌کنند که توسط کامپیوتر ماشین شما تجزیه و تحلیل می‌شود تا مشخص شود ماشین شما چه زمانی نیاز به تعویض روغن دارد. هنگامی که چراغ روشن می شود، بهتر است روغن را در اسرع وقت تعویض کنید، اما لزوماً فوری نیست.

اگر ماشین شما دارای سیستم نظارت بر عمر روغن است، توجه داشته باشید که این چراغ با چراغ فشار روغن شما متفاوت است، که اگر روغن ماشین شما به دلیل سطح پایین، خرابی پمپ روغن، نشتی در روغن خودرو به درستی جریان نداشته باشد، روی داشبورد شما روشن می شود. سیستم یا مشکل دیگری تفاوت بین دو چراغ داشبورد را بیاموزید، زیرا در صورت روشن شدن چراغ فشار روغن، برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور، باید در اسرع وقت رانندگی را متوقف کنید.

 

 

عادت کنید حداقل ماهی یکبار روغن خود را چک کنید تا از نشتی یا سوختن روغن خودروتان مطمئن شوید. اگر سطح پایین بود روغن اضافه کنید. روغن خوب باید یک رنگ قهوه ای مایل به مشکی شفاف باشد، اگرچه انجمن اتومبیل آمریکا (AAA) هشدار می دهد که رنگ تنها شاخص عمر روغن نیست.

اگر روغن کدر یا کدر است، ممکن است زمان تعویض فرا رسیده باشد و اگر شیری رنگ است، ممکن است موتور شما مایع خنک کننده نشتی داشته باشد. اگر خودروی شما یکی از سیستم‌های نظارت بر روغن فوق‌الذکر را دارد، ممکن است برای بررسی روغن یک عدد سنج نداشته باشید.

مَخلص کلام؟ اگر نمی دانید چند وقت یکبار روغن خود را تعویض کنید، یا چگونه آن را بین تعویض روغن چک کنید، به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. این عادات به تضمین طول عمر موتور شما کمک می کند.

 

 

تیم پتروتکس امیدوار است از این مقاله لذت برده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *