عنصر اکسیژن

مقدار درصد اکسیژن در نفت‌ها از 3 درصد تجاوز نمی ‌نماید و اغلب در ساختمان مولکول های سنگین به حالت ترکیب یافت می‌شود. ترکیبات اکسیژنه موجود در نفت شامل اسیدها و فنل‌ها می‌ باشد. فنل‌ها به مقدار کم در روغن‌های کالیفرنیا و رومانی وجود دارد. اسیدهای موجود در نفت بیشتر بصورت مشتقات سیکلو آلکان ها یا نفتنی است.
اکسیژن در دما و فشار استاندارد به‌صورت گاز است که حاوی دو اتم اکسیژن به فرمول شیمیایی O2 می‌باشد. اکسیژن عنصر مهم هواست و از طریق عمل فتوسنتز گیاهان تولید شده و برای دم و بازدم حیوانات لازم است. اکسیژن مایع و جامد یک رنگ آبی کمرنگ داشته و هر دو بسیار پارامگنتیک می‌باشند. اکسیژن مایع معمولا با عمل تقطیر جزئی هوای مایع بدست می‌آید.

اکسیژن سومین عنصر فراوان در جهان است، با این حال واکنش پذیری آن باعث شده در جو اوایل زمین نسبتا نادر باشد.

عنصر اکسیژن

گاز اکسیژن برای تولید انرژی در مواردی که به منبع تغذیه خود متصل نیستند، مانند ژنراتورها و وسایل نقلیه (به عنوان مثال کشتی ها، هواپیماها و اتومبیل ها) مورد نیاز است.

اکسیژن به عنوان اکسیدکننده، کاربرد بسیار زیادی داشته، فقط فلوئور از آن الکترونگاتیوتر است. اکسیژن مایع به‌عنوان اکسید کننده در نیروی حرکتی موشکها استفاده می‌شود. از آنجا که اکسیژن برای دم و بازدم ضروری است، در پزشکی کاربرد دارد. گاهی اوقات کسانی که کوه نوردی می‌کنند یا در هواپیما پرواز می‌کنند، مخازن اکسیژن همراه دارند (به‌عنوان هوا). همچنین اکسیژن در جوشکاری و ساخت فولاد و همچنین متانول کاربرد دارد.
اکسیژن به‌عنوان یک ماده آرامش‌بخش، سابقه استفاده دارد که تا زمان حال نیز ادامه داشته و در مهمانی‌ها و مجالس امروزی هم بارهای اکسیژن وجود دارد. در قرن 19 اکسیژن معمولا با اکسید نیترات ترکیب می‌شده که اثر تسکین دهنده داشته است.
به خاطر وجود الکترونگاتیویتی، اکسیژن تقریبا با تمام عناصر دیگر شیمیایی تشکیل می‌‌دهد ( که این مطلب منشاء تعریف اصلی اکسید شدن می‌باشد ). تنها عناصری که تحت عمل اکسیداسیون قرار نمی‌گیرند، گازهای اصیل هستند. یکی از معروفترین این اکسیدها، اکسیدهیدروژن یا آب استH2O. سایراکسیدهای معروف دیگر ترکیبات کربن و اکسیژن هستند، مانند دی‌اکسید کربن ( CO2 ) ، الکلها R-OH ، آلدئیدها ( R-CHO ) و کربوکسیلیک اسیدها ( R-COOH )
5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *