باک بنزین

باک بنزین
باک بنزین

باک بنزین به محفظه ذخیره سازی بنزین در خودرو گفته می شود. این قطعه در قسمت پایین وسیله نقلیه است و جزء اجزای ایمنی خودرو است. این قطعه باید از مقاومت مکانیکی خوبی در برابر ضربه برخوردار باشد و در صورت بروز مشکلات، بنزین نباید به محیط نشت کند.

باک بنزین باید دارای مشخصات زیر باشد:

* یک محفظه امن برای ذخیره بنزین باشد
* هنگام پر کردن بنزین نباید جرقه و جریان ایجاد شود
* باید مقدار مشخصی از بنزین بدون هیچ گونه نشتی جای داده شود
* مشخصات حجم مخزن نسبت به ارتفاع بنزین باید در نظر گرفته شود
* مسیر شیر و بخارات برای ورود و خروج بنزین از مخزن در این سیستم باید در نظر گرفته شود
* باید مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی و همچنین انواع مختلفی از کیفیت سوخت و مواد افزودنی در کل عمر خودرو داشته باشد

انواع باک بنزین

در صنعت خودرو از دو نوع باک در طراحی و ساخت سیستم های سوخت استفاده می شود.
1.باک بنزین فلزی
2.باک بنزین پلیمری

باک های سوخت فلزی

باک های سوخت فلزی
باک های سوخت فلزی

باک های سوخت فلزی با استفاده از فرم دهی ورق فلز تولید می شوند. این باک ها از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند و اتصال اجزا با جوشکاری الکترود انجام می شود. مخازن سوخت استیل به طور معمول در طرح های یک یا دو جداره ساخته می شوند.

مزایای باک های فلزی

* باک های فلزی مقاوم و با دوام هستند، اما با جوشکاری یا پیچ و مهره شدن قطعات آنها، درزهای جانبی، اتصالات و خطوط جوشکاری شده می توانند با گذشت زمان ضعیف شوند.
* برخلاف پلاستیک، فولاد غیر متخلخل است، به این معنی که سوخت یا سایر مواد شیمیایی را جذب نمی کند. این کار بازیافت مواد را آسان می کند.
* باک های فلزی مزایای زیادی نسبت به باک های پلاستیکی دارند، به ویژه در عملیات بزرگتر که نیاز به ذخیره مقادیر بیشتری از سوخت را دارند.
* توانایی ذخیره باک های فولادی در فضای باز و در معرض تابش مستقیم آفتاب، و همچنین مقاومت دفاعی بیشتر فولاد در برابر سرقت و نشت، باک های فلزی را در بیشتر شرایط ایده آل می کند.

باک های سوخت پلاستیکی (پلیمری)

باک های سوخت پلاستیکی (پلیمری)
باک های سوخت پلاستیکی (پلیمری)

فناوری تولید این باک های سوخت به روشهای مختلف تولید می شوند. باک های پلاستیکی معمولاً از پلی اتیلن سنگین ساخته می شوند و اجزای این باک های سوخت با جوشکاری پلاستیک به یکدیگر متصل می شوند. پلاستیک یک عایق است، که انتقال گرما از محیط به محتویات را کند می کند.

مزایای باک های پلیمری نسبت به باک های فلزی

تفاوت باک بنزین فلزی و پلیمری
تفاوت باک بنزین فلزی و پلیمری
انعطاف پذیری در طراحی

با استفاده از باک سوخت پلیمری می توانیم از فضای موجود در ماشین و فضاهای خالی داخل بدنه استفاده بهینه کنیم. با توجه به اینکه فرآیند تولید پلیمر تزریق باد است و می تواند به اشکال مختلف تولید شود، استفاده از فضاهای آزاد موجود در خودرو برای تولیدکننده ایجاد می شود تا با استفاده از این فضاها میزان شکست حجم باک را افزایش دهد.

باک های سوخت پلیمری از باک های سوخت فلزی کمتر وزن دارند

باک های سوخت پلاستیکی از وزن کمتری نسبت به باکهای فلزی( فولاد ) برخوردار هستند و نصب و حمل و نقل را آسان و ارزان می کنند.
در طراحی باک های سوخت پلیمری می توان وزن باک های سوخت را بین 40 تا 50 درصد کاهش داد.
کاهش وزن دو تأثیر عمده بر عملکرد خودرو دارد که به شرح زیر است:

کاهش مصرف سوخت:
کاهش مصرف سوخت
کاهش مصرف سوخت

به ازای هر 50 کیلوگرم کاهش وزن خودرو، مصرف سوخت 2٪ کاهش می یابد.

کاهش انتشار CO :
کاهش انتشار CO
کاهش انتشار CO

به ازای هر 50 کیلوگرم وزن خودرو کمتر، میزان انتشار CO با سرعت 5 گرم در کیلومتر کاهش می یابد. با توجه به الزامات جدید و دقیق تر در انتشار CO و کاهش مصرف سوخت، کاهش بیشتر وزن خودرو یکی از اصلی ترین چالش ها و پروژه های تمام خودروسازان در جهان است.

بهره وری بالاتر هنگام تولید
بهره وری بالاتر هنگام تولید
بهره وری بالاتر هنگام تولید

مخازن سوخت پلیمری با مصرف انرژی کمتر برای سیستم های تولیدی و در نهایت مصرف کننده نهایی کارآمدتر هستند.

قدرت بیشتر در برابر تصادف و تست ضربه

به دلیل انعطاف پذیری پلیمرها، در صورت برخورد شدید، در باک های پلاستیکی تغییر شکل موقتی ایجاد می شود و نسبت به ضربه از مقاومت بیشتری نسبت به باک های فلزی دارا است. اما، در باک های فلزی اعمال تأثیرات مشابه باعث پارگی فلز و در نتیجه نشت سوخت به محیط و یامچاله شدن مخزن سوخت و افزایش فشار آن و در نتیجه باعث انفجار می شود. طبق آزمایشات انجام شده در آلمان مخزن سوخت پلیمری مقاومت قابل توجهی در این زمینه دارد.

مقاومت بالا در برابر سایش، خوردگی و تغییرات محیطی

از نقاط قوت باک های سوخت پلیمری مقاومت در برابر شرایط محیطی ، به ویژه سوخت های الکلی و همچنین انواع افزودنی های سوخت معمول است. استفاده از فلز در سیستم های ترکیبی سوخت الکل و بنزین یا مجاورت آب در سوخت، به دلیل خوردگی زیاد فلزات و خوردگی داخلی به هیچ وجه توصیه نمی شود. همچنین در محیط خارجی مجاور قسمتهای فلزی هوای آزاد با گذشت زمان دچار خوردگی می شود که این امر در محیطهای نمکی تشدید می شود. به عنوان مثال، استفاده از نمک در جاده ها هنگام برف باعث خوردگی سریع باک های فلزی و خطر شدید نشت می شود.
علاوه بر دستیابی به سطح استاندارد، یكی از دلایل حذف استفاده از باک های فلزی در اروپا و آمریكا تغییر كیفیت سوخت برای بهبود كارآیی موتور و كاهش میزان آلایندگی است. در سوخت های استاندارد مانند سوخت یورو، در مخلوط سوخت به جای ترکیبات حلقه ای شکل، از الکل استفاده می شود. به دلیل استفاده از الکل در سوخت، بنزین به عنوان محلول الکترولیت عمل می کند و دارای واکنش الکتروشیمیایی با اجزای فلزی است. این باعث کاهش طول عمر می شود

باک های سوخت پلیمری ضد زنگ هستند

همانطور که گفته شد، بزرگترین مزیت باک های پلاستیکی نسبت به باک های فلزی این است که به مرور زمان زنگ نمی زنند و نیاز به تعویض ندارند و طول عمر آنها نیز به دلیل اینکه در برابر هر نوع آب و هوایی مقاومت دارند ساخته شده اند.
بازدارنده های UV از مخازن در برابر تخریب نور خورشید محافظت می کنند.
با توجه به استفاده از باک های سوخت پلاستیکی و فلزی در اروپا و آمریکا و با توجه به مزایای موجود، استفاده از باک های سوخت فلزی در طراحی مدرن خودرو منسوخ شده است و تقریباً کل باک های سوخت پلاستیکی به عنوان فن آوری های جدید و اصلی جایگزین می شوند و فقط در برخی موارد با انجام اقدامات خاص و پذیرش محدودیت در طراحی و استفاده از باک های سوخت فلزی، گردش تولید این نوع باک های سوخت در خودروها بسیار کم شده است.
بنابراین، نمی توان گفت دقیقا کدام مخازن برای ذخیره سوخت مناسب تر است؟ چون هرکدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *