اکتان خالص

محلول دو منظوره پتروتکس شست شو دهنده سیستم سوخت رسانی و انژکتور + اکتان بوستر (مخصوص اضافه کردن در باک)
محلول دو منظوره پتروتکس شست شو دهنده سیستم سوخت رسانی و انژکتور + اکتان بوستر (مخصوص اضافه کردن در باک)

محصول میکس PETROTEX با حجم 300میلی لیتر- محصول دو منظوره اکتان بوستر+ انژکتور شور
این محصول میکس، با نسبت مشخص در باک خودرو ریخته می شود و پس از ترکیب با بنزین باعث افزایش کیفیت سوخت می شود. پس از استفاده از این محصول شاهد افزایش عدد اکتان، کاهش مصرف بنزین، شستشوی آنی مسیر سوخت و افزایش توان موتور خواهیم بود.

بنزین

بنزین (به آلمانی: Benzin) برشی از نفت است که بین ۷۰ تا ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد تقطیر می‌شود و محتوی هیدروکربن های آن C5 تا C11 یا C12 می‌باشد. بنزین طبیعی که حدود ۱۵درصد از نفت خام را تشکیل می‌دهد، در موتورهای احتراقی بکار می‌رود. بنزین معمولی مجموعه‌ای از هیدروکربنهایی مانند پارافینها (آلکان‌ها) نفتن ها(سیکلوآلکان‌ها) و اولفینها(آلکن‌ها) است؛ ولی می‌شود اکتان (C8H18) را به عنوان یکی از ترکیبات مشخص در بنزین دانست.

مزایای استفاده از سوخت با کیفیت

انواع بنزین بر اساس عدد اکتان
انواع بنزین بر اساس عدد اکتان

سوخت خوب و مناسب نه تنها باعث افزایش طول عمر خودرو می‌شود بلکه در عملکرد آن نیز بسیار تاثیر دارد، از گذشته یکی از داغ‌ترین بحث‌ها، رقابت بسیار تنگاتنگ خودروهای دیزل و بنزینی بوده است، اکثر این بحث ها به این صورت خاتمه یافته که خودروهای بنزینی هزینه بیشتری برای سوخت پرداخت می‌کنند ولی به دلیل عملکرد بهتر این نوع سوخت همیشه انتخاب دوست‌داران خودرو بود و سوخت دیزل به دلیل هزینه‌های مقرون به صرفه‌تر همیشه انتخاب خانواده‌ها بوده است.اکتان چیست و اکتان بالا چه مزیتی دارد؟

انواع بنزین بر اساس عدد اکتان
انواع بنزین بر اساس عدد اکتان

باید ابتدا مشخص کنیم که نرخ اکتان چیست. در واقع نرخ اکتان یا همان octane rating عددی است که نشان دهنده راندمان سوخت برای احتراق تحت فشار یا در هنگام فشرده سازی است. هرچه این عدد بیشتر باشد، آستانه مقاومت سوخت نسبت به فشرده سازی نیز بیشتر می شود. به طور کلی، بنزین با عدد اکتان 87 سوختی استاندارد است که در اکثر واحدهای سوخت و پمپ بنزین های کشور توزیع می شود.
بنزین، دارای درجه کیفی است که اصطلاحا به آن اکتان گفته می‌شود. اکتان، مشخص کننده میزان مقاومت بنزین در مقابل ضربه موتور است و هر چقدر این امتیاز بالاتر باشد بنزین در مقابل عمل ضربه مقاومت بیشتری دارد، به زبانی ساده‌تر، بنزینی که اکتان بالاتری دارد، بیشتر می‌تواند فشرده شود (به همراه هوا) و دیرتر به دلیل حرارت تولیدی از عمل فشرده‌سازی منفجر شود.

انواع بنزین بر اساس عدد اکتان
انواع بنزین بر اساس عدد اکتان

اکتان بالا در اروپا و آمریکا

راه‌های مختلفی برای اندازه‌گیری میزان اکتان بنزین وجود دارد و در کشورهای مختلف از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود، به صورت کلی بنزین‌ قاره اروپا اکتان بالاتری نسبت به آمریکا دارد اما در واقع، دلیل این امر به خاطر استفاده از روش‌های متفاوت سنجش این امتیاز است.
برخی از بنزین‌ها می‌ توانند امتیاز بالاتر از ۱۰۰ را کسب کنند، (سوخت های مسابقه ای این گونه هستند)، این امر را می‌توان با تغییر دادن ترکیب‌بندی بنزین انجام داد ( با استفاده از اتانول، متانول، نیترومتان، سوخت سرب‌دار و غیره) و دلیل این مهم نیز رسیدن به امتیاز اکتان بالاتر و استفاده بهینه از فشار بالاتر است.

چرا بنزین با اکتان بالا مهم است؟

انواع بنزین بر اساس عدد اکتان
انواع بنزین بر اساس عدد اکتان

در این صورت این سوال پیش می آید که چرا اکتان بنزین مهم است؟ با استفاده از بنزین اکتان بالا، طراحان پیشرانه توانسته اند که از تکنیک‌های متنوعی بهره ببرند و موتورهایی قدرتمند تر، مقرون به صرفه‌ تر و مطمئن ‌تر تولید کنند. در وحله اول بنزین‌ اکتان بالا از ضربه (کوبش) موتور جلوگیری می ‌کند. این اتفاق زمانی می‌ افتد که واحد مجزایی از مخلوط هوا و بنزین، بعد از مخلوط هوا و بنزین قبلی منفجر شده، درون محفظه انفجار محترق شود. واضح است این اتفاقی ناخواسته و می ‌تواند آسیب جدی به موتور بزند که با استفاده از بنزین اکتان بالا و به طبع آن می ‌توان از وقوع این اتفاق جلوگیری کرد.

نرخ فشرده سازی و اکتان خالص به چه معناست؟

نازل بنزین
نازل بنزین

با استفاده از بنزین اکتان بالا، می ‌توان از نرخ ‌های فشرده ‌سازی بالاتری استفاده کرد، شایان به ذکر است که نرخ فشرده‌ سازی مستقیما با مقرون به صرفه بودن در ارتباط است و هر چه نرخ فشرده‌ سازی بالاتر باشد، پیشرانه مقرون به صرفه ‌تر عمل خواهد کرد.
و نهایتا، زمان‌بندی پیشرفته احتراق، به کمک بنزین اکتان بالا ممکن می‌شود، یعنی شمع به خوبی هنگامی که پیستون به بالاترین وضعیت فشرده‌سازی می‌رسد عمل می‌کند. دلیل این بهبود، وجود زمان کافی برای خروج شعله و دود از محفظه احتراق است، به طبع بنزین بیشتر فشرده می‌شود و محدوده حرکتی سیلندر بیشتر خواهد بود، به همین دلیل است که قدرت تولیدی افزایش می‌یابد، شایان ذکر است که اگر احتراق زود روی دهد فشار تولیدی در جهت درستی نخواهد بود (به دلیل وضعیت شاتون و سیلندر) و اگر احتراق دیر‌تر از زمان در نظر گرفته شده روی دهد، شما میزان قابل توجهی گشتاور را از دست می‌دهید.

عملکرد بنزین با اکتان خالص تر

حال باید به سوال اصلی این مطلب پاسخ گفت؛ آیا خودروهای شهری که با بنزین اکتان بالا تامین می شوند عملکرد بهتری دارند؟ جواب این سوال بله است! اگر خودروی شما توسط سازنده گفته شده باشد که بنزین معمولی استفاده کنید، بنزین اکتان بالا در عملکرد آن تفاوت قابل توجهی نخواهد داشت ولی اگر خودرویی توصیه شده باشد که از بنزین اکتان بالا در آن استفاده کنید، عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت و دلیل این امر نیز در بالا به صورت مفصل توضیح داده شده است.
در ایران، دو نوع بنزین عرضه می‌شود، معمولی و سوپر، بنزین معمولی دارای اکتان ۸۷ و بنزین سوپر دارای اکتان ۹۵ است.


سایر محصولات پتروتکس


سایر محصولات تولید شده توسط پتروتکس محصول مشترک ایران و آلمان


انواع اکتان بوستر، مکمل بنزین و انژکتور شور با تکنولوژی نانو


 

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

 1. شاهرخ حامدی فر گفت:

  سپاس

   
 1. 2021-01-05

  […] با اکتان بالا مناسب برای موتور های […]

   
 2. 2021-03-23

  […] (8) اکتان خالص اکتان چیست و چه کاریاکتان خالص اکتان چیست و چه کاری انجام می دهد پتروتکس آلمان – ایران PETROTEX IRAN […]

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *